Téma úspor energie sa v musí v roku 2023 viesť nielen v rovine úspor našich výdavkov na energie. Napriek zastropovaniu ceny energií budú rásť, budeme hľadať cesty úspor na úrovni spotreby a potreby energiu. Viac ako 1,4 milióna domácností vykuruje na Slovensku plynom. Investícia do energetickej hospodárnosti budov, inštalácia OZE a energetická bezpečnosť sú podľa všetkého najvhodnejším riešením. Či nastavíme naše politiky a opatrenia na ciele energetických úspor a bezpečnosti sa rozhodne v roku 2023.
08. 02. 2022 – Desiata zo série diskusií o Zelenej vízii pre Slovensko:
Pri klimatických politikách nás čaká schvaľovanie klimatického zákona, ktorý je príležitosť pre jasné a vymáhateľné sektorové ciele. Prechod na udržateľnú ekonomiku a dekarbonizáciu by mali podporiť zmeny vychádzajúce z balíka Fit for 55 a zaradenie sektora budov alebo dopravy do systému ETS. Pripravuje sa aj strategický plán pre energetiku a klímu do roku 2023.
- Ako súvisia opatrenia v energetike s riešením klímy? Čo je v energetike priorita a prečo?
- Aké klimatické ambície majú strategické plány Slovenska?
- Prečo potrebujeme klimatický zákon?
- Ako by mal vyzerať energetický mix na Slovensku v roku 2030?
- Veríme na Slovensku inováciám?
- Je podpora ich zavádzania dostatočná?
- Plyn – ako dlho má na Slovensku ešte budúcnosť a prečo?
Hlavným cieľom Zelenej vízie pre Slovensko je otvoriť širšiu odbornú diskusiu o našej – klimatickou zmenou poznačenej budúcnosti naprieč sektormi. Chceme dať slovo nielen expertom v oblasti životného prostredia a zmeny klímy, ale napríklad aj ekonómom, energetikom, politológom, sociológom, demografom, predstaviteľom biznisu aj občianskeho sektora.
Veríme, že úspešní v zvládnutí klimatickej krízy môže byť iba vtedy, keď budeme hľadať porozumenie naprieč sektormi i politickým spektrom, keď začneme širšie spolupracovať a keď budeme mať jasne stanovené realistické ciele.
Presne o týchto oblastiach a zásadných veciach chceme diskutovať na podujatiach Zelenej vízie pre Slovensko.
Hostia:
Michal Kiča – štátny tajomník na Ministerstve životného prostredia
Michal Kiča je absolventom práva na Univerzite Komenského v Bratislave. Je spoluautorom prvého komentára k zákonu o ochrane prírody a krajiny a viacerých odborných príspevkov, zameraných na právo životného prostredia. Počas svojej kariéry sa intenzívne venoval envirotémam. Poskytoval napríklad právne poradenstvo v konaniach pre mimovládne organizácie, ktoré sa zameriavajú na ochranu životného prostredia.
Kristián Takáč – energetický analytik a konzultant
Vyštudoval Karlovu Univerzitu v Prahe a Bratislavskú vysokú školu práva. Po štúdiách pracoval dlhé roky v inštitúciách EÚ. Po návrate na Slovensko pôsobil ako štátny tajomník ministerstva hospodárstva počas vlády Ivety Radičovej a neskôr ako poradca ministra. Neskôr pracoval pre spoločnosť RWE/VSE Holding. Od roku 2016 je energetickým analytikom a konzultantom vo viacerých európskych projektoch slovenských aj zahraničných spoločností, z toho dva a pol roka strávil na Ukrajine.
Podujatie organizujeme pod záštitou pani prezidentky Zuzany Čaputovej a v spolupráci so SME konferencie a Nadáciou Friedrich-Ebert-Stiftung, zastúpenie v Slovenskej republike.
Záznam z podujatia si môžete pozrieť na: https://www.youtube.com/watch?v=ZnQvXNHh3Xo&ab_channel=SME