Slovensko je krajina, kde výdavky občanov na energie sú jedny z najvyšších v Európskej únii. Kým iné krajiny riešia túto problematiku jednorazovými aj systémovými opatreniami proti tzv. energetickej chudobe, na Slovensku nám ešte stále chýba jej oficiálna definícia. Experti v tejto súvislosti upozorňujú, že bez definície energetickej chudoby nemôže štát prijať dlhodobé a koncepčné opatrenia na jej riešenie. Avšak do dnešného dňa nebolo prijaté žiadne opatrenie na adresnú pomoc pre domácnosti, pre ktoré je platenie účtov za energie už neúnosné.
„Aktuálne nám chýbajú dáta. Na zabezpečenie podpory pre energeticky zraniteľných obyvateľov potrebujeme poznať situáciu na Slovensku. Na základe hĺbkovej analýzy situácie spojenej s analýzou dát ale aj prieskumom v ohrozených oblastiach a domácnostiach môžeme nastaviť opatrenia na riešenie problému. Súčasne sa môže riešiť aj znenie definície, ale pomoc najzraniteľnejším sa dá nastaviť aj pred schválením oficiálnej definície – ak by bola na to vôľa. Bez dát nemáme nastavené riešenia, pretože, keď nevieme koľkých ľudí sa týka energetická chudoba, nevieme ani vytvoriť adekvátne opatrenia“, konštatovala Dušana Dokupilová z Prognostického ústavu SAV.
O problematike energetickej chudoby diskutovali experti z akademického sektora, biznisu i mimovládnych organizácií na podujatí „Zelená vízia pre Slovensko“. Ide o sériu diskusií o klíme a energetike, ktoré organizuje Slovenská klimatická iniciatíva.
„Vieme, že trvá pomerne dlho, kým sa pripravia legislatívne opatrenia a vyčlenia prostriedky na energetickú chudobu. Pritom aktuálne vieme reagovať aj tak, že nezabudneme pri Pláne obnovy a odolnosti alebo príprave projektov zo štrukturálnych fondov na nízkopríjmové domácnosti, dôchodcov, osamelých rodičov a dotácie prispôsobíme vyslovene týmto skupinám. Úplne prvým a najdôležitejším riešením je zníženie potreby energie, teda zateplenie, výmena okien, výmena kotla za nízkoemisný a obnoviteľný zdroj. Nechceme, aby ľudia doplatili na to, že nemáme definíciu energetickej chudoby a nevieme ako krajina rýchlo reagovať na zvyšujúce sa ceny energií a bývania.“ potvrdila Kateřina Chajdiaková zo Slovenskej klimatickej iniciatívy.
Definíciu energetickej chudoby je potrebné zapracovať do legislatívnej podoby. Jedine potom môže Úrad pre reguláciu sieťových odvetví spolu s v spolupráci s Ministerstvom hospodárstva SR, Ministerstvom financií SR a Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR vypracovať koncepciu na ochranu odberateľov spĺňajúcich podmienky energetickej chudoby.
„Najzraniteľnejší ľudia nemajú finančné prostriedky na opravu domov, zateplenie a výmenu okien. Nevedia si doplatiť za výmenu kotla, lebo príspevok nehradí celkové náklady a domácnosti nedostanú úver a ani nemajú našetrené. Preto pre tieto skupiny potrebujeme špecifické opatrenia,“ doplnila Kateřina Chajdiaková z SKI.
Podľa informácií Slovenskej klimatickej iniciatívy sa by sa mohli adekvátne dáta zbierať a spracovať už v priebehu roku 2022.