Klimatická zmena je problém, ktorý trápi aj Slovákov. Ukázal to aj prieskum Focusu, keď sa klimatická zmena dostala medzi 5 problémov, ktorými by sa mala zaoberať budúca vláda. Zvyšné štyri sú zdravotníctvo, boj s korupciou, problémy v súdnictve a školstvo.

„SKI je presvedčená, že s opatreniami pre lesy, vodu či ovzdušie musíme začať už dnes, ale potrebujeme sa sústrediť najmä na energetiku a budovy. Fungovanie našej spoločnosti je totiž závislé na energiách, no výroba elektriny a tepla má až polovičný podiel na vypúšťaní skleníkových plynov v SR. Prevádzka budov spotrebuje až 40 % všetkej energie a trávime v nich 90 % nášho času. Slovensko by preto malo uprednostňovať znižovanie spotreby energie, stavať a obnovovať energeticky vysoko efektívne budovy a používať energie menej závislé na fosílnych palivách a odolnejšie voči extrémnym prejavom počasia,“ hovorí Peter Robl, zakladajúci člen SKI.

Sú však politické strany pripravené na riešenia klimatickej zmeny? Na túto otázku zas hľadala odpoveď analýza Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA) na základe zadania Slovenskej klimatickej iniciatívy (SKI). Analýza vyhodnocovala postoje a programy tých politických strán, ktoré v prieskumoch verejnej mienky získali v decembri (keď sa analýza začala) aspoň tri percentá podpory.
Na stupnici, od A po Fx, pričom A je najlepšie hodnotenie a Fx nevyhovel, získala najvyššiu známku len jedna strana – koalícia PS/Spolu. B-hodnotenie však získali až štyri strany – SaS, Sme rodina, OĽANO a Dobrá voľba. Céčko dostali KDH a Za ľudí, D Most-Híd a MKS-MKO. SNS a Smer-SD získali Fx.

„Cieľom bolo analyzovať postoje jedenástich politických strán k energetickým a klimatickým témam. Volebný program nevypracovala strana Smer-SD. Dotazník nevyplnili strany KDH, Smer-SD a SNS. Kombináciou dát z programu a dotazníka sme vytvorili poradie strán na základe vopred stanovených kritérií. Všímali sme si opatrenia politických strán vo viacerých oblastiach, ktoré predstavujú boj s klimatickou zmenou. Bližšie sme sa pozreli na témy energetická chudoba, energetická efektívnosť, obnoviteľné zdroje energie a budúcnosť fosílnych palív a zmapovali sme hlavné tváre energetickej a klimatickej politiky,” vysvetľuje hlavná autorka štúdie, Veronika Oravcová z SFPA.
Témy riešení klimatickej zmeny, ktoré analýza skúmala, vychádzajú z expertízy členov Slovenskej klimatickej iniciatívy, keďže energetická efektivita budov a čistejšia produkcia energií sú základnými opatreniami pre to, aby sa emisie CO2 dostali pod kontrolu nielen na Slovensku, ale aj v celej Európe.
„Klimatická zmena nastavuje nové pravidlá fungovania spoločnosti a prináša so sebou problémy, ktorým naši predkovia nemuseli čeliť. Je výzvou ekonomickou, sociálnou aj hodnotovou. Potrebujeme preto upraviť náš systém fungovania tak, aby aj rodiny ďalších generácií mali možnosť žiť aspoň tak dôstojný život, ako žijeme my. Energetická efektívnosť, rozumné využívanie zdrojov a udržateľné obnoviteľné zdroje energie sú základom toho, aby Slovensko aj v nových podmienkach vytváralo sociálne, ekonomicky a environmentálne vhodné prostredie, v ktorom sa darí jednotlivcom, spoločenstvám aj firmám. Klimatické riešenia majú pritom podporu obyvateľov, keď 77 % dospelých považuje tieto riešenia za dôležité,“ vysvetľuje Peter Robl, zakladajúci člen Slovenskej klimatickej iniciatívy.

Z analýzy vyplýva, že politické strany sa témou klimatickej zmeny zaoberajú a viaceré z nich navrhujú riešenia. V oblasti ich záujmu možno nájsť opatrenia pre čistejší vzduch, vodné hospodárstvo či dôraz na ochranu lesov. Strany sa hlásia k energetickej efektívnosti, lepšej cenovej politike, potrebe úspory energií či väčšom využívaní obnoviteľných zdrojov energie a postupného útlmu využívania fosílnych palív. Viaceré z nich tému klimatickej zmeny vnímajú prierezovo a uvádzajú opatrenia na čistejšiu dopravu, ekologické poľnohospodárstvo či environmentálne vzdelávanie. Venujú sa tiež problému energetickej chudoby.
Komplexný program v tejto oblasti ponúkajú strany PS/Spolu, KDH a SaS. Množstvo zaujímavých opatrení možno nájsť u strán Dobrá voľba, OĽANO, Sme rodina a Za ľudí. Selektívnejšie opatrenia možno nájsť v programe strany MKS-MKO či Most-Híd.
Či sú navrhované opatrenia len deklaratívne, alebo to politické strany myslia vážne, uvidíme v nasledujúcom volebnom období.
Cover photo: Dean Moriarty/Pixabay