Servis pre médiá

12 okamžitých riešení pre klimatickú zmenu

Čo môže urobiť nová vláda, aby ukázala, že jej naozaj záleží na riešení klimatickej zmeny? Slovenská klimatická iniciatíva pripravila 12 krokov, ktoré Slovensko pohnú bližšie k medzinárodným záväzkom v boji s klimatickou zmenou, vláda ich môže urobiť už počas prvých týždňov a nemusia mať zásadný vplyv na štátny rozpočet.

12 opatrení sa dotýka najmä odstránenia prekážok na rozvoj obnoviteľných zdrojov energie, sfunkčnenia podporných mechanizmov na znižovanie energetickej náročnosti budov, dopracovania strategických plánov na dosiahnutie uhlíkovej neutrality v roku 2050 a reálne riešenie problému energetickej chudoby.

12 opatrení nie je všetko, čo sa pre klimatickú zmenu na Slovensku dá urobiť, ale ide o základné kroky, ktoré možno zrealizovať pri politickej vôli konať. Tieto opatrenia, ktoré môže urobiť nová slovenská vláda už počas prvých 100 dní svojej práce, nadväzujú na Výzvu politickým stranám, ktorú iniciovala Slovenská klimatická iniciatíva, a ku ktorej sa pridalo 14 odborných organizácií. Výzva apeluje na politických lídrov, aby začali systematicky pracovať na udržateľnej energetike, teda aby energetickú efektívnosť, obnoviteľné zdroje energie, útlm využívania fosílnych palív a riešenie energetickej chudoby prijali za svoje priority.

Viac informácií nájdete v priložených dokumentoch.


Analýza politických programov – pre ktoré strany je klimatická zmena témou (17. február 2020)

Aké sú postoje politických strán k riešeniu klimatickej krízy? Odpoveď na túto otázku hľadala analýza Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA) na základe zadania Slovenskej klimatickej iniciatívy (SKI). Analýza vyhodnocovala postoje a programy tých politických strán, ktoré v prieskumoch verejnej mienky získali v decembri (keď sa analýza začala) aspoň tri percentá podpory.

Stiahnuť tlačovú správu

Stiahnuť celú analýzu

Infografiky k analýze na voľné použitie:


Prieskum: Boj s klimatickou zmenou má podporu u ľudí (13. február 2020)

Slováci vnímajú pozitívne podporu riešení klimatickej zmeny. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus, ktorý pre Slovenskú klimatickú iniciatívu (SKI) vypracovala v januári 2020. Všetky štyri opatrenia z prieskumu sa stretli s podporou verejnosti. Najpozitívnejšie dopadla finančná podpora budov s dôrazom na úspory energie a to až 89 %. Z toho 43 % respondentov s takouto podporou rozhodne súhlasí a 43 percent skôr súhlasí.

Stiahnuť celú tlačovú správu

Vizuály k prieskumu na voľné použitie: