Ministerstvo dopravy a výstavby SR navrhuje zmeny vo vyhláške k zákonu o energetickej hospodárnosti budov. Vyhláška je do 27.08.2021 v medzirezortnom pripomienkovom konaní a jej cieľom je zvýšenie maximálnej potreby primárnej energie na budovy pre dosiahnutie energetickej triedy A0, čo sú budovy s takmer nulovou potrebou energie. V praxi by sme však od budúceho roku nové budovy kolaudovali s až o 40% vyššou potrebou energie ako je v súčasnosti platné a to je z pohľadu energetickej hospodárnosti v budovách, progresu Slovenska v tejto oblasti a najmä z pohľadu riešenia zmeny klímy neprípustné.
„Nevidíme dôvod na túto zmenu. Povinnosť stavať stavby v energetickej triede A0 je platná od začiatku tohto roku. O tejto povinnosti vedeli odborníci veľmi dlho a vedeli sa na zmenu pripraviť. Najmä, a to je podstatné, sme ako Slovensko deklarovali ciele v oblasti dosahovania úspor v sektore budova tie vyplývali aj z nárokov na obnovy a výstavbu budov a ich hospodárnosť s energiami. Je neprípustné meniť takto zásadne čísla. Ani z dôvodovej správy nie je jasný pádny dôvod. Preto vnímame zmeny ako účelové a zároveň sabotujúce klimatické ciele“, povedala Kateřina Chajdiaková zo Slovenskej klimatickej iniciatívy.
Zvyšovanie energetickej hospodárnosti budov musí byť významnou súčasťou boja proti klimatickým zmenám. Budovy sú dnes zodpovedné za 40 percent spotreby globálnej energie a s ňou spojenú produkciu skleníkových plynov. Sú preto kľúčovú rolu v znižovaní globálnych emisií a spomedzi všetkých sektorov majú budovy dokonca najväčší potenciál v znižovaní globálnych emisií CO2.
Len pred nedávnom Medzivládny panel pre klimatickú zmenu OSN (IPCC) zverejnil správu, kde zdôraznil urgenciu riešenia klimatickej zmeny cez znižovanie emisií skleníkových plynov. Riešime ambicióznejšie ciele už do roku 2030. Slovensko vo svojej Nízkouhlíková stratégia rozvoja SR do roku 2030, s výhľadom do roku 2050 vyzdvihuje budovy ako sektor, kde vieme tieto ciele najrýchlejšie a efektívne dosiahnuť. Ministerstvo dopravy a výstavby SR zmenou vyhlášky doslova ide proti nastavených stratégiám a cieľom.
„Nemôžeme zabudnúť, že Slovensko musí nie len stavať, ale aj obnovovať svoje budovy podľa platnej legislatívy a pokiaľ je to technicky, funkčne a ekonomicky uskutočniteľné, tak aj obnovovať budovy tak, aby dosahovali tie najlepšie vlastnosti v oblasti energetiky. V čase, kedy sa Slovensko chystá na obnovy 30 000 rodinných domov z prostriedkov Plánu obnovy a odolnosti by sa tieto zásadné kritériá na oblasť energetickej hospodárnosti meniť rozhodne nemali. Je to jednoducho neprípustné a neprofesionálne“, dodala Chajdiaková.
Slovenská klimatická iniciatíva je asociácia, ktorá spája sektor priemyslu z oblasti budov a obnoviteľných zdrojov energie. Ide o firmy, ktoré presadzujú inovatívne prístupy v oblasti budov, trvalú udržateľnosť a energetickú hospodárnosť.
„Problematiku zmeny klímy berieme vážne a snažíme sa aktívne prispieť a ponúkať odborné a konštruktívne riešenia. Naši experti pozorne sledujú deklarované postoje slovenských zákonodarcov a legislatívne prostredie v širších súvislostiach a celom európskom kontexte. Zvýšenie nárokov budov na potrebu energie je neodôvodnené. Nie je jasné, prečo ministerstvo túto legislatívu zavádza, aká je za tým motivácia alebo celospoločenská potreba a ako z nej ako spoločnosť budeme benefitovať. Tiež je na škodu, že takto závažné zmeny pripravuje ministerstvo bez riadnej širšej odbornej konzultácie,“ vyjadrila sa Chajdiaková.