7. 11. 2023 – Pätnásta diskusia zo série diskusií o Zelenej vízii pre Slovensko
DRAHÉ VYKUROVANIE A POMOC ŠTÁTU DOMÁCNOSTIAM
Najväčšiu časť energeticky chudobných na Slovensku tvoria úplné rodiny s deťmi. Najvýraznejšie však energetická chudoba ovplyvňuje jednorodičovské domácnosti, kde je ohrozená takmer každá šiesta domácnosť. Tento problém je častý aj v jednočlenných domácnostiach.
Príjmy týchto domácností jednoducho nestačia na obnovu domu, kde by do budúcna šetrili výdavky na energie. Takýmto domácnostiam musí pomôcť štát. Nedostatok finančných prostriedkov na riešenie energetickej chudoby nie je ten najväčší problém. Dôležité je však zabezpečiť adresnú pomoc.
Riešenie energetickej chudoby ide ruka v ruke so zmierňovaním klimatických zmien, ktoré sa vo forme vysokých teplôt a extrémnych výkyvov počasia čoraz častejšie objavujú aj na Slovensku. V najbližších desiatich rokoch by mala mať Slovenská republika na opatrenia, ktoré pomáhajú znižovať náklady na energie, ale aj prispievajú k zmierneniu klimatických zmien, až 10 mld. Eur. Na podporu energeticky chudobných domácností vzniká aj sociálno-klimatický fond.
Diskutujúci:
Dušana Dokupilová, Vedecká pracovníčka Prognostického ústavu SAV
Andrej Juris, predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví
Kristína Korčeková, zástupkyňa generálneho riaditeľa, Slovenská agentúra životného prostredia.
Budeme diskutovať aj o týchto otázkach:
- Čo je výsledkom štúdie o energetickej chudobe?
- Ako znie definícia „energetickej chudoby“?
- Aké programy existujú na zlepšenie kvality bývania, zateplenie, výmenu zdroja vykurovania a znižovanie výdavkov na energie?
- Kto všetko sa môže a bude môcť uchádzať o príspevok? Aké sú podmienky pre domácnosti , ktoré majú nízke príjmy?
- Ako energetická hospodárnosť budov pomáha napĺňať klimatické ciele?
- Prečo sa zavádza sociálno-klimatický fond a komu bude pomáhať?
Dušana Dokupilová, Vedecká pracovníčka Prognostického ústavu SAV
Vedkyňa na Prognostickom ústave centra spoločenských a psychologických vied Slovenskej akadémie vied. Vo svojej práci sa venuje najmä kvantitatívnym metódam výskumu, matematickému modelovaniu, príprave prognóz a scenárov so zameraním na ekonómiu, energetiku, životné prostredie a zmenu klímy. Posledné roky sa intenzívne venuje problematike energetickej chudoby na národnej aj medzinárodnej úrovni.
Andrej Juris, predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví
Pracoval ako predseda poradenstva a riaditeľ pre stratégiu a rozvoj Západoslovenskej distribučnej Západoslovenských elektrárni. Vyštudoval Ekonomiku a riadenie strojárskej výroby na Slovenskej technickej univerzite. Má MPA v oblasti hospodárskej a verejnej politiky z USA a MBA v oblasti energetiky a utility manažmentu z Nemecka.
Kristína Korčeková, zástupkyňa generálneho riaditeľa, Slovenská agentúra životného prostredia.
V minulosti pôsobila ako projektová manažérka v tíme plánu obnovy na Úrade vlády. Počas práce v inovačnej konzultačnej firme Civitta, sa venovala projektom rozvoja startupov a prístupu k financovaniu, primárne v oblasti „zelených“ technológií. Študovala financie vo Francúzsku a udržateľný rozvoj vo Švédsku.
Podujatie organizujeme pod záštitou pani prezidentky Zuzany Čaputovej a v spolupráci so SME konferencie, Nadáciou Friedrich-Ebert-Stiftung, zastúpenie v Slovenskej republike a SPP Slovenský plynárenský priemysel, a.s
Podujatie môžete sledovať aj online na: https://www.facebook.com/klimatickainiciativa
Otázky sa dajú klásť cez sli.do #SKI23
Čas: 17:00 – 18:30
Moderátorka: Eva Mihočková