Z prieskumu verejnej mienky, ktorý v máji 2022 vypracovala agentúra Focus pre Slovenskú klimatickú iniciatívy (SKI) vyplýva, že 19% opýtaných občanov SR už reálne má ťažkosti s platením svojich účtov za energie a ďalších 45% slovenských domácností je v pásme ohrozenia a bude pre nich zložité vykryť prípadné zvýšenie cien za energie. Aj napriek tomu, že experti dlhodobo upozorňujú na vážnosť problému tzv. energetickej chudoby – Slovensko stále nemá adekvátne riešenia. Vyplynulo to aj z diskusie počas konferencie Slovenské plány energetických úspor: Ako pretaviť ambície do reality?, ktorú SKI a EurActiv zorganizovali začiatkom októbra v Bratislave.
„Viac ako polovica občanov Slovenska už dnes má, alebo po zvýšení cien energií môže mať vážny problém s platením účtov za elektrickú energiu a teplo. Je to extrémne vážna situácia, ktorú musí štát riešiť, aby predišiel negatívnym sociálnym i širším spoločenským a environmentálnym dopadom, konštatovala Kateřina Chajdiaková, koordinátorka Slovenskej klimatickej koalície.
Jedným z možných čiastkových riešení by podľa expertov mohlo byť jasné definovanie, ktorej skupiny obyvateľov sa problém energetickej chudoby týka a následné prijatie opatrení cielených špecificky pre túto skupinu našich spoluobčanov.
„Energetická chudoba je stav, keď výdavky domácnosti na energie idú na úkor ostatných životných potrieb. Jedným z takýchto výdavkov je typicky napríklad zabezpečenie tepla v domácnosti,“ povedala Dušana Dokupilová, analytička Slovenskej akadémia vied (SAV) vo svojom vystúpení na konferencii.
Viacerí experti v tejto súvislosti analyzovali aj silné a slabé stránky dotačnej pomoci ktorú pod názvom „obnovdom.sk“ spustila 15.10.2022 Slovenská agentúra životného prostredia. Experti na jednej strane oceňujú, že ide o pomerne masívny program podpory úspor formou rekonštrukcie domov, čo je mimoriadne potrebná oblasť, ale na druhej strane upozorňujú, že nastavením dotačných podmienok stále nie je plne vhodný pre skupiny najviac postihnuté chudobou. „Je správne, že v rámci dotačnej pomoci bola vyhlásená aj výzva zameraná na vybrané slabšie socio-ekonomické skupiny. Ide o rodiny so zdravotne postihnutým dieťaťom alebo pre rodiny s viac ako štyrmi deťmi, ktoré môžu získať až 95% nákladov na obnovu svojich domov. Ak si ale uvedomíme, že problém sa už dnes týka vyše 19% našich občanov, tak nastavenie len na tých, čo majú postihnuté dieťa, alebo majú minimálne štyri deti je síce úplne správne, ale zďaleka nedostatočné. Ak chceme s energetickou chudobou bojovať efektívne musíme pomoc razantne rozšíriť aj na ďalšie ohrozené kategórie ľudí. Pre skutočne najchudobnejšie vrstvy by sme preto do budúcnosti mali pripraviť špecifický produkt podpory, ktorý by plne zohľadňoval ich ťažkú finančnú a sociálnu situáciu,“ konštatovala Dušana Dokupilová, zo Slovenskej akadémia vied (SAV).