Slovenská klimatická iniciatíva sa dnes, v súvislosti s globálnym klimatickým summitom v škótskom Glasgow, obrátila na Vládu SR a vyzvala ju, aby začala systematicky odstraňovať bariéry, ktoré brzdia rozvoj obnoviteľných zdrojov v SR. Podľa iniciatívy, ktorá združuje subjekty z akademickej sféry, biznisu, ako aj mimovládnych organizácií, nemožno naplniť klimatické ciele SR bez ďalšieho masívneho rozvoja OZE. Podľa Slovenskej klimatickej iniciatívy dnes predstavujú hlavnú prekážku rozvoja OZE v SR – zbytočná byrokracia, komplikované a zdĺhavé povoľovacie procesy, ako aj vysoké administratívne poplatky.
„Obnoviteľné zdroje energie sú kľúčové pre dekarbonizáciu všetkých sektorov nášho hospodárstva. Sú najlacnejšie z hľadiska životného cyklu, dlhodobo udržateľné a produkujú najmenej emisií spomedzi všetkých dostupných možností. Bez rozvoja OZE nemôžeme naplniť ani tie najzákladnejšie klimatické ciele. Vyzývame preto Vládu SR a konkrétne ministerstvo životného prostredia a ministerstvo hospodárstva, aby konečne pristúpili k systematickému odstraňovaniu bariér rozvoja OZE,“ povedala koordinátorka Slovenskej klimatickej iniciatívy Kateřina Chajdiaková.
Ako dodala, SKI oceňuje kroky vlády, ktoré vedú k postupnému odstaveniu uhoľných elektrární, ale iniciatíva by privítala, keby v ruka v ruke s opatreniami smerujúcimi k uhlíkovej neutralite išla aj aktívnejšia podpora „zelených“ technológií a obnoviteľných zdrojov energií. Podľa SKI pritom vôbec nejde len o dotácie.
„Výrobcovia a investori dnes narážajú na nezmyselné a neprimerane vysoké administratívne poplatky, ktoré robia produkciu zelenej energie zbytočne nákladnejšou. Problémy spôsobujú aj povoľovacie procesy vrátane EIA, ktoré predlžujú proces prípravy a odďaľujú realizácie projektov, čo dnes vidíme predovšetkým pri veterných elektrárňach. Výrobcovia dnes nepotrebujú od štátu dotácie, ale stabilné legislatívne prostredie a podporu vo forme zníženia prekážok rozvoja obnoviteľných zdrojov,“ konštatoval Ján Karaba, riaditeľ Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE.
Výroba z obnoviteľných zdrojov energie dnes v SR pokrýva len niečo menej ako 17 percent celkovej spotreby energie. Cieľ, ku ktorému sa SR zaviazala do roku 2030, je 19,2 percenta – čo však bolo zo strany Európskej únie, viacerých expertov, ale aj mimovládnych organizácií hodnotené, ako málo ambiciózne. Podľa SKI je škandalózne, ako sa v rámci energetiky SR absolútne nevyužíva energetický potenciál geotermálnej a veternej energie.