Okrúhly stôl, ktorý dnes zorganizovala prezidentka SR Zuzana Čaputová o aktuálnej sociálnej a ekonomickej situácii na Slovensku, je dobrým krokom k riešeniu energetickej chudoby. Myslí si to Slovenská klimatická iniciatíva, ktorá apeluje na urýchlené prijatie chýbajúcej definície energetickej chudoby s aktívnou pomocou odborníkov z Prognostického ústavu SAV.
„Stretnutie o energetickej chudobe u pani prezidentky je pre spoločnosť signálom, že je to dôležitá téma. Zároveň, tak ako všade inde, je kľúčová spolupráca. Prvým krokom je dobrá koordinácia a príprava medzirezortnej pracovnej skupiny zloženej z odborníkov pre prenos koncepcie do praxe. Tím vedcov z Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied sa téme a výskumu energetickej chudoby dlhodobo venuje. Informácie, ktorými disponujú by mali byť súčasťou riešení, aby tak urýchlili proces prípravy definície a riešení energetickej chudoby,“ vyjadrila sa Kateřina Chajdiaková zo Slovenskej klimatickej iniciatívy.
Energetická chudoba je veľmi vážny problém, ktorý sa dlhodobo aktívne na Slovensku nerieši a to aj napriek tomu, že sa o ňom dlho vie a rozpráva. Energetickú chudobu možno charakterizovať ako nedostupnosť dodávok elektriny, tepla, teplej vody a pitnej vody v základnom štandarde za primerané ceny a v primeranej kvalite. Ide o sociálny problém a na jeho riešení by sa mali podieľať viaceré ministerstvá na čele s ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny.
Pre energeticky chudobné domácnosti je navýšenie cien bez účinnej pomoci zo strany štátu likvidačné. Preto sa musí štát zamerať nie len na tvorbu definície energetickej chudoby, ale hľadať adresné riešenie pre domácnosti, ktoré už teraz pociťujú nárast cien ako obrovský problém. To sú opatrenia, ktoré stihne štát pripraviť aj v priebehu tohto roka bez schválenej definície energetickej chudoby.
„Dušana Dokupilová zo SAV je spoluautorkou štúdie, v ktorej sú návrhy oparení a riešení energetickej chudoby. Tie by sa mali zamerať na hľadanie synergií medzi sociálnymi opatreniami a investíciami do bývania. Popri sociálnych politikách je kľúčové, aby sa zlepšil prístup ľudí ohrozených energetickou chudobou ku grantom, finančným nástrojom a pôžičkám. Domácnosti si tak dlhodobo znížia výdavky na energie a zároveň sa zlepší aj kvalita bývania. Takéto opatrenia dokáže vláda pripraviť už aj na nasledujúcu zimu“ upozornila Kateřina Chajdiaková zo Slovenskej klimatickej iniciatívy.