Jedenásta zo série diskusií o Zelenej vízii pre Slovensko
Riešenie energetickej krízy spočíva najmä v znížení dopytu po zemnom plyne až na úroveň zníženej ponuky, čo vedie aj k zníženiu cien. Naša vláda sa rozhodla, že radšej bude dotovať výšku cien. Opatrenia na podporu zelenej ekonomiky, znižovanie energetickej náročnosti alebo podporu OZE v reakcii na krízu na Slovensku neboli navrhnuté. Môžeme si dovoliť dať rovnaké prostriedky aj budúci rok? Povedú vynaložené prostriedky, ktoré teraz vláda alokovala na energetickú krízu k skutočnému riešeniu krízy?
- Čo všetko sa dá urobiť v hodnote vládnych opatrení za 9,1 miliardy Eur? A čo vlastne hodnotí Bruegel?
- Ako by sme mohli či mali riešiť energetickú krízu, kde začať?
- O čom sa rozhoduje v rámci plánu REPoweR na Slovensku aké opatrenia bude financovať?
- Ako sme na tom so znižovaním spotreby zemného plynu, keď je budovy spotrebujú približne 57% zemného plynu?
- Koľko domov na Slovensku potrebuje rekonštrukciu a z čoho si to vedia dovoliť?
Do diskusie prijali pozvanie:
Juraj Valachy – riaditeľ Inštitútu finančnej politiky
Juraj Valachy riadi od roku 2021 Inštitút finančnej politiky na Ministerstve financií SR, kde pracuje na zlepšení udržateľnosti verejných financií. Vyštudoval štatistiku a pravdepodobnosť na Fakulte matematiky a fyziky UK v Bratislave. Doktorandské štúdium v ekonómii ukončil na CERGE-EI na Karlovej univerzite v Prahe. Od roku 2006 pracoval v bankovej oblasti ako ekonomický analytik. Patrí medzi uznávaných expertov na makroekonómiu a ekonometriu.
Henrich Krejčí, riaditeľ odboru zelenej ekonomiky Sekcie plánu obnovy
Dohliada na plnenie míľnikov, cieľov a monitorovacích krokov v rámci plánu obnovy na Úrade vlády Slovenskej republiky. V minulosti pôsobil v SPP ako člen predstavenstva. Dlhodobo sa venuje aj otázkam vzťahu energetiky a ochrany životného prostredia, udržateľnosti a princípom zodpovedného podnikania.
Peter Robl, predseda Správnej rady združenia Budovy pre budúcnosť
Peter Robl pracuje v spoločnosti Knauf Insulation ako Public Affairs Manager pre región východnej Európy. Vo svojej pozícii rozvíja aktívnu účasť podnikateľského prostredia na tvorbe verejných politík podporujúcich kvalitnú výstavbu a obnovu budov. Na Slovensku je predsedom Správnej rady Budov pre budúcnosť, najväčšieho záujmového združenia pre kvalitnú výstavbu a obnovu budov, ktoré prostredníctvom svojich 9 členských združení reprezentuje takmer 900 subjektov.
Záznam nájdete TU: https://www.youtube.com/watch?v=WERRW7UPMa0&ab_channel=SME
Viac o Zelenej vízii pre Slovensko nájdete na stránke: https://www.zelenavizia.sk/diskusie