Slovenské domácnosti zarábajú výrazne menej a ich spotreba je vyššia ako je priemer a to čo si dokážu zo svojej mzdy usporiť v posledných rokoch dokonca klesá. Uviedol štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR v diskusii „ Kedy vymeníme dotácie cien energií za investície do obnovy bývania?“ ktorú zorganizovalo združenie Slovenská klimatická iniciatíva v spolupráci so SME konferencie, Nadáciou Friedrich-Ebert-Stiftung a Slovenským plynárenským priemyslom.
Viac ako 80% slovenských domácností ma disponibilný príjem menej ako 1000 Eur. Pritom cenová dotácia motivuje do obnovy zatiaľ len 24% domácností a cenový impulz v podobe výšky cien energií sú motivačné pre obnovu.
Ako uviedol štátny tajomník Kamil Šaško, riešenie energetickej efektívnosti je pre vládu priorita, ale ani v budúcom roku si nevie predstaviť iné opatrenia k zvyšujúcim sa cenám energií ako plošné stropovanie ich ceny. Adresná pomoc pre tých , čo to najviac potrebujú sa ťažko nastavuje aj vzhľadom existujúci sociálny systém Slovenska.
„Dotácie k cenám energií nemôžu byť trvalým riešením, nahradiť by ich mali dotácie na investície do úspory energií a obnoviteľných zdrojov energie“, upozornila Brigita Schmögnerová, ekonómka a bývala ministerka financií.
Aby sa naša ekonomika rozvíjala a bola konkurencieschopná potrebujeme jasný cieľ toho, čo chceme v rámci prechodu na zelené hospodárstvo dosiahnuť. Cestovnú mapu a ciele by mal ponúkať Integrovaný národný energetický a klimatický plán (NECP), ktorý sa práve aktualizuje.
Brigita Schmögnerová ďalej dodáva: “Ukazuje sa, že zelená transformácia je náročnejšia, ako sme čakali. Je náročnejšia na investície a čas. Bol predpoklad, že prinesie nové príležitosti, ale dnes sme už opatrnejší. Vieme, že je sociálne citlivá, investične náročná a je to proces učenia sa a adaptácie. Na druhej strane zelená transformácia už nie je o tom, či ju chceme alebo nechceme, ale je to otázka prežitia generácií.“
Ministerstvo hospodárstva plánuje zapojiť do prípravy NECP v priebehu budúceho roka kľúčových hráčov. Ako aj avizuje vláda vo svojom programovom vyhlásení, tak neoddeliteľnou súčasťou energetického mixu by mal byť výstavba nových jadrových zdrojov. Cieľom je pripraviť dobrý plán.
Miroslav Beblavý si myslí, že „Green Deal nie je ani príliš rýchly ani príliš pomalý, ale my ho na Slovensku implementujeme chaoticky. Prioritou by malo byť vytvoriť predvídateľné a stabilné prostredie a dlhodobý koncept rozvoja.“
Celú diskusiu nájdete aj na tomto linku: