Energetickou chudobou na Slovensku je ohrozených približne 150 tisíc domácností. Zistiť, či domácnosť čelí energetickej chudobe pomáha definícia energetickej chudoby. Definíciu musí schváliť nová vláda. Z Plánu obnovy a odolnosti sa teraz pripravuje program na pomoc tým, ktorí nemajú natoľko vysoké príjmy, aby si obnovili svoje domácnosti sami. V diskusii „Drahé vykurovanie a pomoc štátu domácnostiam,” ktorú organizovala Slovenská klimatická iniciatíva odznelo, že projekt podporí približne 3000 energeticky chudobných domácností.
Najväčšiu časť energeticky chudobných na Slovensku tvoria úplné rodiny s deťmi. Najvýraznejšie však energetická chudoba ovplyvňuje jednorodičovské domácnosti, kde je ohrozená takmer každá šiesta domácnosť. Takýmto domácnostiam musí pomôcť štát. „Štát pre obmedzené zdroje by mal začať pomáhať od tých najchudobnejších domácností,“ uviedla v diskusii Dušana Dokoupilová, vedecká pracovníčka Prognostického ústavu SAV. Dodala že to ide napríklad o domácnosti, ktoré zo svojho príjmu nevedia odložiť napríklad ani 30 eur, aby si v budúcnosti mohli vymeniť okná alebo vchodové dvere.
Zástupkyňa generálneho riaditeľa Slovenskej agentúry životného prostredia Kristína Korčeková podotkla, že jednou z možností je podporovať opravy a rekonštrukcie tých domov, ktoré sú na tom energeticky najhoršie. Momentálne chcú v rámci programu Obnova domov pomôcť viac ako 3000 najviac ohrozeným slovenským domácnostiam ohrozených energetickou chudobou. Efektívne riešenie energetickej chudoby má tiež pozitívny vplyv na zlepšenie kvality ovzdušia a zníženie využívania energie, čo je riešením klimatickej zmeny.
„Fenomén energetickej chudoby vzniká s rastúcimi cenami energií a stagnujúcou výškou príjmu. Domácnosti, ktoré nemajú financie na to, aby si vďaka úsporám a pomocou hypotéky zateplili dom, vymenili okná a starý kotol za nový patria k energeticky chudobným. Vykurovať takýto byt alebo dom je zbytočne predražené. Tu musí pomôcť štát a zaplatiť na obnovu, aj keď len čiastočnú,“ skonštatovala koordinátorka Slovenskej klimatickej iniciatívy Kateřina Chajdiaková.
Celú diskusiu nájdete aj na tomto linku: