13. 12. 2023 – Šestnásta zo série diskusií o Zelenej vízii pre Slovensko
Podujatie organizujeme pod záštitou pani prezidentky Zuzany Čaputovej a v spolupráci so SME konferencie, Nadáciou Friedrich-Ebert-Stiftung, zastúpenie v Slovenskej republike a SPP Slovenský plynárenský priemysel, a.s
Podujatie môžete sledovať aj online na: https://www.facebook.com/klimatickainiciativa
Otázky sa dajú klásť cez sli.do #SKI23
Čas: 17:00 – 18:30
Miesto: HubHub, Twin City C, Mlynské Nivy 16, Bratislava
Moderátorka: Eva Mihočková
KEDY VYMENÍME CENOVÉ DOTÁCIE ZA INVESTÍCIE?
Slovensko v riešeniach klimatickej zmeny prešľapuje na mieste. Nemáme jasne stanovený a dohodnutý plán prechodu na energetickú transformáciu na najbližších 4 – 10 rokov. Prechod na nové hospodárstvo je naša príležitosť ako nestratiť svoju konkurencieschopnosť. No je potrebné prijať systémové opatrenia, ktoré postupne prevedú krajinu úspešnou energetickou a sociálnou transformáciou. Zatiaľ ale prijímame prechodné riešenia v podobe dotácií cien energií, čo nie je finančne pre Slovensko únosné. Pomoc pri znížení nákladov na energie v domácnostiach a u podnikateľov musí byť založená na podpore znižovania energetickej náročnosti a vlastnej produkcie z OZE. To sa dá dosiahnuť kombináciou rôznych adresných opatrení. V súčasnosti vieme množstvo opatrení financovať z európskych zdrojov, ale podnikateľský sektor je pripravený zapojiť sa. Situáciu má v rukách nová vláda a je teda otázka akou cestou a ako rýchlo sa na Slovensku udeje potrebná transformácia.
Aké by mali byť odporúčania pre vládu SR a podnikateľskú sféru pre trvalú udržateľnosť konkurenčnej schopnosti SR? Kedy sa nahradia dotácie cien energií za dotácie za investície do úspory energií a do OZE? Ako motivovať vládu k transformácii a udržateľným riešeniam?
Diskutujúci
Kamil Šaško, štátny tajomník na Ministerstve hospodárstva SR
Brigita Schmögnerová, slovenská ekonómka a bývalá politička
Miroslav Beblavý, ekonóm, vedec, spisovateľ a bývalý politik
Kamil Šaško, štátny tajomník na Ministerstve hospodárstva SR
Vyštudoval financie a bankovníctvo v Londýne, po skončení školy pôsobil v súkromnom sektore. V roku 2016, počas Predsedníctva SR v Európskej únii, viedol v mene Rady EÚ rokovania členských štátov s Európskym parlamentom a Európskou komisiou, o.i. legislatívny návrh o taxonómii. V Bruseli na Stálom zastúpení SR pri EÚ pôsobil takmer 5 rokov a po návrate pracoval v Národnej banke Slovenska. V strane HLAS-SD má na starosti ekonomickú a hospodársku oblasť, vrátane energetiky a zelenej transformácie priemyslu. Od roku 2023 je členom predsedníctva strany HLAS-SD.
Brigita Schmögnerová, slovenská ekonómka a bývalá politička
Po parlamentných voľbách roku 1998 sa stala ministerkou financií, kde sa jej podarilo zaviesť balíček ekonomických opatrení. V roku 2000 dostala od britského časopisu Euromoney ako prvá žena ocenenie “Najlepší minister financií”. Bola vymenovaná za výkonnú tajomníčku Európskej hospodárskej komisie OSN v Ženeve. Brigita Schmögnerová tiež pôsobila ako viceprezidentka Európskej banky pre obnovu a rozvoj.
Miroslav Beblavý, ekonóm, vedec, spisovateľ a bývalý politik
Je konateľom investičného fondu na investície do verejnoprospešných podnikov a mimovládnych organizácií. Pôsobí ako koordinátor siete expertov Európskej komisie na ekonómiu vzdelávania, externý pedagóg na Sciences Po v Paríži. S Ministerstvom financií SR dlhodobo spolupracoval ako konzultant pre Plán obnovy.