Národný energetický a klimatický plán (NECP) je dokument, ktorý slúži ako cestovná mapa modernizácia slovenskej energetiky do roku 2030. Ministerstvo hospodárstva má jeho návrh a aktualizáciu má pripraviť do konca júna 2023. Znenie dokumentu však nie je známe verejnosti a narastajú obavy, či ho vôbec bude môcť odborná verejnosť pripomienkovať, upozorňuje SKI.
Slovensko sa v roku 2020 prihlásilo k uhlíkovej neutralite v Európskom zelenom dohovore . Práve Národný energetický a klimatický plán (NECP) je nástrojom na koordináciu pri dosahovaní cieľov v kľúčových oblastiach. V júni tohto roku má MH SR poslať aktualizovanú verziu na posúdenie Európskej komisii. Ministerstvo hospodárstva aktuálne dokument pripravuje, no nepočíta s verejnou konzultáciou. Dôvodom sú poddimenzované kapacity a aj podcenená koordinácia medzi aktérmi, ktorí sú zodpovední za politiky v oblasti klímy a energetiky na vnútroštátnej úrovni.
„Národný energetický a klimatický plán je kľúčový nielen pre napĺňanie klimatických cieľov, ale je to najmä návod na úspešnú transformáciu slovenskej energetiky. Spôsob, akým túto zmenu uskutočníme rozhoduje o tom, či z nej ako krajina vyjdeme posilnení alebo porazení. Dôležité sú dve veci – potrebujeme, aby dokument bol aktualizovaný a zároveň kvalitný. Verím, že kvalita sa dá dosiahnuť prípravou, ktorá bude trvať viac ako dva mesiace,“ konštatovala Kateřina Chajdiaková z SKI.
V NECP sa rozhoduje o tom, aké si stanovíme ciele a opatrenia, aby sme modernizovali energetiku a aj úspešne zvládli náročný prechod na uhlíkovo neutrálnu ekonomiku. Kvalitný NECP navrhne, aké vysoké investícií si tieto opatrenia vyžiadajú, koľko financií je pokrytých a koľko naopak treba nájsť a alokovať do budúcna. V čase energetickej krízy by mal ponúkať návod strednodobých a dlhodobých riešení v podoby obnovy domov a zavádzanie obnoviteľných zdrojov energie.
„Ciele pre zapájanie zdrojov z vetra a slnko neplníme, chýba nám definícia a tak aj systémové riešenie energetickej chudoby. Opatrenia navrhnuté v NCEP budú nosné pre čerpanie zo sociálno-klimatického fondu. Ide o komplexné témy, ktoré si vyžadujú adekvátne opatrenia. K tomu máme historicky najviac finančných prostriedkov na zavádzanie účinných opatrení, ktoré k nám prídu z EÚ. Pritom napríklad investície do obnoviteľných zdrojov sú na pleciach súkromného sektora, ktorý potrebuje odstrániť bariéry zo strany štátu – napríklad voľné kapacity na pripojenie OZE do siete alebo zdĺhavé povoľovacie procesy,“ zdôraznila Kateřina Chajdiaková.
Slovenská klimatická iniciatíva pripravila návrh, ktoré kľúčové opatrenia by nemali chýbať v NECP pre účely riešenia energetickej efektívnosti, ale aj ambícií navýšiť zdroje na vykurovania, chladenie a elektrinu z obnoviteľných zdrojov. Organizácia je pripravená pripomienkovať návrh aktualizácie NECP.