Slovenská klimatická iniciatíva je presvedčená, že potreba odstránenia našej závislosti na dovozoch energetických surovín z Ruska je obrovská príležitosť. Iniciatíva tiež konštatuje, že sa naplno ukazuje aká dôležitá je Európska zelená dohoda a nutnosť zásadnej energetickej transformácie Slovenska.
Medzinárodná energetická agentúra (IEA), po invázii na Ukrajinu zverejnila plán[1], kde v desiatich bodoch predstavuje prístup ako v únii môžeme výrazne znížiť spotrebu plynu, či ho úplne nahradiť. IEA tu pripúšťa možnosť poklesu dovozu ruského plynu pre EÚ o viac ako 50 až 80 miliárd m3 v priebehu jedného roka!
„Plán obmedzenia dovozu ruského plynu v rámci EÚ o tretinu, či dokonca polovicu navrhuje okrem iného – urýchliť zlepšenie energetickej účinnosti v budovách a priemysle, urýchliť zavádzanie nových veterných a solárnych projektov a urýchliť výmenu plynových kotlov za tepelné čerpadlá. Teda nezabúda na to, že prvým krokom energetickej transformácie je zníženie nárokov na energie a prechod na udržateľné zdroje,“ približuje možnosti transformácie načrtnuté v pláne Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA), koordinátorka Slovenskej klimatickej iniciatívy Kateřina Chajdiaková.
Téme zásadnej transformácie energetiky a obmedzenia využívania fosílnych zdrojov (v našom prípade ropy a plynu z RF) sa v minulosti venovala aj Medzinárodná agentúra pre obnoviteľnú energiu. V správe z roku 2020[2] podrobne skúma možný scenár transformácie energetiky do roku 2050. S transformáciou predstavila aj očakávané náklady a dopady na HDP, zamestnanosť a ďalšie socioekonomické ukazovatele na úrovni rôznych regiónov sveta.
„Správa sa venuje tomu ako skutočne efektívne a rýchlo obmedziť používanie fosílnych palív a splniť ambiciózne klimatické záväzky. Autori konštatujú, že investícia do energetickej udržateľnosti sa jednoznačne vráti, resp. že náklady súčasného geopoliticky i environmentálne neudržateľného smerovania energetiky sú a ešte budú vyššie, ako náklady sledovaného transformačného scenára. Preložené do normálnej reči to znamená, že z vynúteného prechodu na energetický systém založený na úsporách energie, zvyšovaní energetickej efektívnosti a využívaní obnoviteľných zdrojov môže Slovensko profitovať,“ vysvetľuje Kateřina Chajdiaková zo Slovenskej klimatickej iniciatívy.
V rámci Európskej únie vychádza pri transformačnom scenári zamestnanosť o +2,6 %, HDP o +7,4 % a blahobyt o 10,6 % vyšší ako v tradičnom scenári (teda v geopoliticky i environmentálne neudržateľnom pokračovaní na závislosti od fosílnych palív).
„Zo strašiaka obnoviteľných zdrojov, zvyšovania energetickej efektívnosti a úspor sa aj vďaka vysokým cenám a vojne stáva reálna a ekonomicky realizovateľná alternatíva. Doteraz sme boli presvedčení, že transformácia bude ekologická, či klimatická nevyhnutnosť. Dnes sa zdá, že to bude nevyhnutnosť aj politická, bezpečnostná a ekonomická,“ konštatovala koordinátorka Slovenskej klimatickej iniciatívy Kateřina Chajdiaková.
[1] https://www.iea.org/reports/a-10-point-plan-to-reduce-the-european-unions-reliance-on-russian-natural-gas
[2] https://www.irena.org/publications/2020/Apr/Global-Renewables-Outlook-2020