Ambície Programového vyhlásenia vlády 2020-2024 v oblasti klimatických politík dostávajú známku „B“. Vláda potvrdila proeurópsky trend Slovenska v oblasti klimatickej zmeny, zachováva cieľ dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050. Zhoda medzi Európskou zelenou dohodou a Programovým vyhlásením vlády je takmer 90 percent. Konkrétne riešenia a programové ciele sa nachádzajú najmä v kapitolách venovaných životnému prostrediu, doprave, hospodárstvu a pôdohospodárstvu.
Toto sú hlavné závery Analýzy Programového vyhlásenia vlády Slovenskej republiky na roky 2020 – 2024 z pohľadu energetických a klimatických tém, ktorú vypracovala Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku (SFPA) pre Slovenskú klimatickú iniciatívu.
Analýza sa zamerala aj na to, ako jednotlivé politické strany premietli svoje programové body do Programového vyhlásenia vlády. Konkrétne sa pozrela na hodnotenie v štyroch oblastiach: energetická chudoba, energetická efektívnosť, rozvoj obnoviteľných zdrojov energie a budúcnosť fosílnych palív.
„Vnímame pozitívne, že klimatická zmena a ochrana prírody dostali v Programovom vyhlásení vlády 2020-2024 nezanedbateľný, a hlavne prierezový priestor. Krízu COVID – 19 vláda vníma ako príležitosť pre ekologickú transformácia ekonomiky, čo je tiež kľúčový záväzok v zmysle súčasnej ekonomickej situácie.“ povedala Liliana Rástocká, Slovenská klimatická iniciatíva. Pozitívne tiež vníma, že vláda sľubuje aj prijatie zákona o klíme a revíziu strategických dokumentov, ako sú Nízkouhlíková stratégia a Národný energetický a klimatický plán.
„Identifikovali sme 86 relevantných opatrení na zmiernenie klimatickej zmeny, zasadzujúce sa za ekologické reformy, či ochranu prírodných zdrojov. O to dôkladnejšie musíme kontrolovať, do akej miery bude vláda ciele z PVV 2020 realizovať. Obzvlášť vo svetle pandémie Covid-19, ktorá už teraz má hlboké politické, ekonomické ale aj environmentálne dôsledky. Mementom sú programové vyhlásenia predošlých vlád, ktoré zostali v mnohých oblastiach nenaplnené,“ zdôraznila Veronika Oravcová, Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku, spoluautorka analýzy.
Závery analýzy sa budú diskutovať na webinári v piatok 15.5. o 10:00