Správa o stave klímy (ktorú vydal Medzivládny panel pre zmenu klímy IPCC) hovorí, že sa v dôsledku priemyselnej revolúcie naša Zem v priemer oteplí o 1,5 stupňa už do roku 2030. Toto oteplenie sa už teraz prejavuje extrémnymi výkyvmi počasia ako sú prívalové dažde, hurikány alebo obdobia sucha. Následky zmeny klímy sú nie len ekonomicky nákladné, ale prinášajú so sebou sociálne zmeny. Je dôležité, aby sme využili finančné zdroje z EÚ dostatočne efektívne teraz, keď sú k dispozícii. Správna implementácia je teraz na pleciach našich ministerstiev.
„Slovensko musí pri implantácii Plánu obnovy a financovaní projektov myslieť hlavne na prvotný cieľ a tým je realizovať opatrenia, ktoré budú riešiť energetickú efektívnosť v spojitosti s udržateľnosťou a odolnosťou infraštruktúry na zmenu klímy. Aby sme vedeli dostatočne využiť zdroje, ktoré nám ponúka EÚ, tak úvodná fáza pre vytvorenie funkčného mechanizmu pre implementáciu nesmie trvať viac než 1 rok. Čas a ambicióznosť zohrávajú pri riešení klimatickej zmeny dôležitú úlohu.“ povedala Kateřina Chajdiaková zo Slovenskej klimatickej iniciatívy.
Predpokladá sa, že zmena klímy a extrémy počasia sa budú prejavovať častejšie a výraznejšie. Komisia preto žiada od developerov, ktorí chcú využiť verejné zdroje, aby stavali infraštruktúru odolnejšiu voči zmene klímy. Veľká časť infraštruktúry, ktorá vznikne v nasledujúcich rokoch, bude fungovať aj ešte aj po roku 2050. Preto projekty podporené z EÚ zdrojov v rokoch 2021 – 2027 musia byť v súlade s uhlíkovou neutralitou.
„Podmienok použitia peňazí z Plánu obnovy a Kohéznych fondov musia obsahovať aj iné kritériá ako je energetická efektívnosť. Technické usmernenie EK o klimatickej odolnosti infraštruktúry sa týka investícií v rokoch 2021 až 2027 a rozširuje požiadavky EK tak, aby sa projekty sústredili napríklad aj na životný cyklus použitých materiálov. Klimatická odolnosť sa dá interpretovať skutočne široko a je dôležité, aby sme na Slovensku boli ambiciózni teraz, keď máme k dispozícii finančné prostriedky,“ dodala Chajdiaková.